Darbinės atminties lavinimas: kodėl ir kaip?

Darbinę atmintį psichologai apibrėžia kaip sistemą, kurioje yra trumpai išlaikoma tiesiogiai tuo metu naudojama informacija. Kuo daugiau informacijos žmogus gali išlaikyti darbinėje atmintyje, tuo daugiau gali jos apdoroti ir tuo sumanesnis yra. Taigi, darbinė atmintis yra susijusi su intelektu.

Intelekto koeficientas nėra nekintantis. Jis stipriai kinta pirmose klasėse besimokančių mokinių. Be to, naujausi tyrimai rodo, kad paauglystėje ir suaugus tiek verbalinis, tiek neverbalinis intelektas taip pat gali keistis (paaukštėti arba pažemėti).

Amerikoje mokytojai dažniausiai žino, kad yra įmanoma pagerinti vaikų su aktyvumo ir dėmesio sutrikimų darbinę atmintį ir taip pagerinti jų mokymąsi mokykloje. Vis dėl to, idėja jog galima lavinti ir normalios raidos vaikų darbinę atmintį vis dar lieka nuošalėje. Laikomasi požiūrio jog mokytojai moko, ką reikia išmokti, o ne kaip išmokti.

Japonijoje buvo atliekami tyrimai siekiant išsiaiškinti, ar vaikų darinės atminties lavinimas gali padidinti darbinės atminties tūrį. Šio tyrimo metu buvo fiksuojami intelekto koeficiento pokyčiai. Tiriamų vaikų amžius buvo 6-8 metai. Du mėnesius, kiekvieną diena po 10 minučių jie turėjo atlikti specialius pratimus. Užsiėmimų metu kas sekundę buvo pateikiami skaičiai arba raidės, pavyzdžiui skaičių seka: 5,8,4,7. Po to buvo klausiama: “Kelintas sekoje buvo skaičius 4?” arba “Koks buvo trečias sekos skaičius?“. Taip mokiniai treniravosi darbinėje atmintyje išlaikyti tam tikrą seką. Užsiėmimo metu sekos skaičius buvo didinamas nuo 3 iki 8. Po metų buvo lyginami vaikai, kurie atliko atminties lavinimo užduotis ir kurie jų neatliko. Vaikų, kurie neatliko atminties lavinimo pratimų, per metus intelektas pakilo 6%, o vaikų, kurie lavino atmintį intelektas pakilo 9%. Po atminties lavinimo pratimų žemesnio intelekto vaikų intelektas pagerėjo labiau. Darbinės atminties talpa gali būti didinama specialiai ja treniruojant, tam tikrais žaidimas. Daug pastangų reikalaujantis mokymasis taip pat gali turėti tokį pat poveikį.

Darbinės atminties lavinimas gali būti įdomus

Kai kurie žaidimai, kurie yra linksmi ir įdomūs gali taip pat prisidėti prie jūsų darbinės atminties lavinimo, pavyzdžiui, žaidimas šachmatais. Žaidimas šachmatai padeda išplėsti darbinės atminties talpą, nes reikia išlaikyti atmintyje tiek paties galimus „ėjimus“, tiek varžovo galimus atsakus į jūsų „ėjimus“. Yra atlikta keletą tyrimų, kurių duomenis rodo, jog po kelių mėnesių žaidimo su šachmatais, intelekto koeficientas gali pakilti.

Parengė psichologė Birutė Kazlauskienė
Pagal //www.psychologytoday.com/

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *