Pagrindiniai iššūkiai poros santykiuose

Partneriški santykiai yra nuolatinis kūrybos procesas. Joks princas neatjoja ant balto žirgo ir jokia santuoka nepasibaigia žodžiais „gyveno gražiai ir laimingai“. Tai sudėtingas, mūsų pastangų reikalaujantis ir daug duodantis patyrimas. Santykiuose susiduria dvi realybės – mūsų ir partnerio, suformuotos gimimo ir gyvenimo skirtingose šeimose ir aplinkose. Kalbėdama apie realybę, turiu omenyje žmogaus subjektyvias vertybes, gyvenimo principus, įsitikinimus, kurie reiškiasi per tam tikrus emocinius išgyvenimus, elgesį, mąstymą ir formuoja lūkesčius bei įsivaizdavimus.

Susitikus skirtingoms realybėms, santykiuose atsiranda trintis. Galima išskirti pagrindines septynias sritis, kur ši trintis, paprastai įgaunanti nesutarimų formą, pasireiškia ir meta mums iššūkį. Tiksliai atpažinus tą konkrečią sritį ar sritis, kuriose Jūs su partneriu nesutariate, atsiveria galimybė santykius patobulinti ir tapti laimingesniais. Taigi šiame straipsnyje trumpai išvardysiu ir apžvelgsiu visas septynias sritis, o tolimesniuose straipsniuose – labiau pasigilinsiu į kiekvieną iš šių sričių atskirai.

Septynios santykių sritys

  1. Pagarba.Pagarba susijusi su mūsų asmeninėmis ribomis ir tapatybe. Jei mes save gerbiame, tikėtina, kad ir partneris rodys mums pagarbą. Dažnai šios pagarbos reikia paprašyti arba ją susikurti bei įtvirtinti. Pagarbos nebuvimas santykiuose gali pasireikšti nuo neryškaus nuvertinimo iki išnaudojimo bei pažeminimo. Sudėtingais atvejais – tai fizinis, psichologinis, seksualinis išnaudojimas.
  2. Bendravimas ir įsiklausymas vienas į kitą.Ne kartą esu girdėjusi sakant, kad “kalbos mums nepadeda”, “pašnekam, bet niekas nesikeičia”, “kam eiti pas psichologą, ten vėl tik pašnekėsim ir nieks nepasikeis”. Ir tai yra dėl to, kad ne kalbėjimas padeda išspręsti iškilusius sunkumus bei pašalinti įtampą, bet girdėjimas, ką sako partneris, ir nuoširdus noras jį suprasti. Žinoma, komunikacijos poroje problemos susijusios ne tik su tuo, kad partneris nuoširdžiai nesistengia suprasti ar girdėti, taip pat svarbu yra mokėti kalbėti apie save nesistengiant gintis, kaltinti ar teisintis ir tinkamai išreikšti savo jausmus.
  3. Meilė.Meilė, kuri santykiuose reiškiasi per davimą, atjautą, dėkingumą, vienas kito vertinimą bei branginimą, yra gydanti galia. Ji padeda spręsti problemas, sušvelnina emocinį skausmą, kuria harmoniją ir grožį, erdvę, kurioje vaikai gali jaustis saugiai, jaukiai ir patogiai. Dažnai vaikystėje esame patyrę mažesnį ar didesnį šio poreikio stygių, iš tėvų perėmę skirtingas meilės kalbas (būdus, kaip rodome ir kaip priimame meilę), turime skirtingas susiformavusias vertybių sistemas ir dėl to kartais nėra lengva nuolat puoselėti, kurti ir išlaikyti šį gražų jausmą. Jei meilė nėra reguliariai pakurstoma, partneris arba jūs galite pradėti jaustis nemylimas ar nevertinimas. Labiau kraštutiniais atvejais santykiai ilgainiui gali atšalti, atsirasti kritiškumas vienas kitam, sumažėti seksualinė aistra, dėl ko partneriai gali pradėti dairytis į šalis, už šeimos ribų ieškoti to, kas galėtų numalšinti meilės troškulį (ne tik seksualine prasme).

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *